Vegan polévka z červené čočky bez lepku

31.05.2019

Připravíme si  2 lžíce řepkového oleje, 1 středně velkou cibuli, 3 středně velké mrkve, 200g červené čočky, 1,5 l vody, 1 lžící Tahini, sůl, zázvor, špetku chilli a šťávu z citronu.

V hrnci na oleji lehce osmahneme nakrájenou cibuli, přidáme k ní na jemno nastrouhanou mrkev a společně chvíli restujeme. Mezitím si propláchneme červenou čočku, kterou přidáme do hrnce, zalijeme 1,5 l vody, osolíme, okořeníme, přidáme lžíci Tahini a vaříme asi tak půl hodinky. Vše pak tyčovým mixérem rozmixujeme do hladké konzistence. Čočka polévku sama krásně zahustí. Šťávu z citronu přidáme až do hotové polévky jen na doladění chutí.


Mrkev obsahuje vlákninu, antioxidanty a vit. A, které tělo nejvíc využije nastrouháním mrkve než jen kousáním.

Červená čočka obsahuje spoustu bílkovin, vlákniny, ale také vápník, selen, zinek, draslík, hořčík, mangan, fosfor, železo a vitamíny skupiny B. Její příprava je velmi rychlá, protože se nemusí namáčet a je uvařená za 15 minut. Je lehce stravitelná a nenadýmavá, má nízký glykemický index, zmírňuje ranní nevolnosti u těhotných žen a pro děti je vhodná už od 9. měsíce. Zlepšuje mozkovou funkci, má vliv na kvalitu kůže a zlepšuje depresivní nálady. 

Zázvor patří mezi nejzdravější koření na světě. Je nabitý živinami a biologicky aktivními látkami, které velmi prospívají zdraví těla i mozku. Zázvor pomáhá při nevolnosti, zmírňuje bolesti a otoky svalů, má protizánětlivý účinek, snižuje hladinu cukru v krvi, pomáhá při chronických zažívacích potížích, zmírňuje menstruační bolesti, snižuje hladinu cholesterolu v krvi, chrání před Alzheimerovou nemocí a bojuje proti infekcím. Kdy se raději zázvoru vyhnout,.. při chorobách spojených s krvácením, při diabetu a při onemocnění srdce a cév. Také těhotné a kojící maminky by se zázvoru měly raději vyhnout. Pokud užíváte jakýkoliv lék vždy se poraďte s lékařem zda můžete konzumovat zázvor.

Sezamová semínka (Tahini) obsahují kvalitní bílkoviny, esenciální mastné kyseliny, minerální látky zejména železo. Jsou vhodná při chudokrevnosti, při nepravidelné menstruaci, při menopauze. Jejich konzumace je vhodná při osteoporóze, zácpě, horečce. Zlepšují imunitu a metabolismus a dovedou pomoci při psychických potížích. Působí pozitivně na srdce, cévy, vlasy a pokožku.

Himalájská sůl růžová obsahuje 84 základních lidských živin, vápník, hořčík, draslík, měď, železo, fosfor, bor, chrom, fluor, jod, mangan, molybden, selen, zinek a ještě další. I přes veškerá pozitiva používání soli je doporučené množství max. 1 čajová lžička denně.

Řepkový olej obsahuje velmi málo nasycených mastných kyselin a naopak významné množství esenciálních mastných kyselin omega-6 a 3 a přispívá tak k udržení normální hladiny cholesterolu.

Cibule pomáhá při nechutenství, arterioskleróze, zažívacích potížích, vysokém tlaku, zánětech dutiny ústní a hltanu. Pomáhá při zánětu močových cest, astma, při nepravidelné menstruaci, cukrovce, zácpě a bodnutí hmyzem. Obsahuje vit. C, A, B2, B1, křemík, draslík, síru.