Vegan pomazánka z fazolí Adzuki

26.07.2019

Pomazánku z luštěnin jde připravit nejen z fazolí Adzuki, ale z jakýchkoliv luštěnin například z čočky, cizrny i hrachu.

Připravíme si 400g uvařených fazolí Adzuki, 2 stroužky česneku, 3 lžíce lněného oleje, 2 lžíce lahůdkového droždí, 2 lžíce pikantní hořčice nebo nějaké kvalitní plnotučné, 1 lžíce Tamari, 1 lžíce Umeoctu, voda podle potřeby, sůl, chilli, provensálské koření a špetka kurkumy.

Všechno společně rozmixujeme tyčovým mixérem, kdy vodu přiléváme po troškách, abychom místo pomazánky neměli pak řídkou omáčku :)


Fazole Adzuki obsahují vit. B, bílkoviny, vlákninu, sacharidy a minerální látky. Jsou lehce stravitelné, působí kladně na funkci ledvin. Snižují hladinu škodlivého LDL cholesterolu a podle některých názorů působí preventivně a proti rakovině.

Tamari sojová omáčka je bohatá na kvalitní bílkoviny, minerály a stopové prvky. Vyrábí se ze sojových bobů a mořské soli pomocí fermentace.

Kurkuma obsahuje antioxidanty, antiseptické látky, minerální látky, sacharidy, vlákninu, vit. B, C, E, piperin a kapsacaín. Nejvzácnější složka je kurkumin. Kurkumin je silná protizánětlivá látka, antioxidant a žluté barvivo. Kurkuma vychytává volné radikály, zmírňuje bolesti kloubů, podporuje imunitu, metabolismus, detoxikuje, podporuje dobré hojení ran a popálenin a snižuje vysoký cholesterol.

Himalájská růžová sůl obsahuje 84 základních lidských živin, vápník, hořčík, draslík, měď, železo, fosfor, bor, chrom, fluor, jod, mangan, molybden, selen, zinek a ještě další. I přes veškerá pozitiva používání soli je doporučené množství max. 1 čajová lžička denně.

Lněný olej je bohatým zdrojem omega 3, 6 a 9 mastných kyselin, potlačuje růst nádorových buněk, prospívá srdci, léčí zácpu i průjem, zlepšuje zdraví pokožky a zmírňuje zánět. Posiluje imunitu i trávení. Používá se jen za studena! 

Lahůdkové droždí - jedná se o neaktivní sušené vločky droždí, které projdou teplotou nad 40°C a nedají se proto použít jako klasické kvasnice. Obsahuje velké množství vitamínů skupiny B, která je pro lidský organismus velmi důležitá a je výborný antioxidant. Lahůdkové droždí pomáhá vyživovat nehty, vlasy a pokožku. Podílí se na tvorbě červených krvinek, je důležité pro metabolické funkce a trávicí systém. Pomáhá tedy nastartovat metabolismus, zlepšuje soustředění a paměť, revmatismus, zánět spojivek, problémy s trávením nebo deprese.

Česnek obsahuje vitamíny, minerály a má antibakteriální účinky. Posiluje imunitní systém, zlepšuje cévní a oběhový systém, reguluje krevní tlak. Odpuzuje veškeré parazity i klíšťata. Při užívání česneku se může objevit pálení žáhy.

Umeocet není klasický ocet jelikož je v něm použita kyselina citronová, hodí se do salátů, polévek nebo omáček a nahradí jakýkoliv jiný ocet. Kromě toho, že je kyselý, je i velmi slaný! Vzniká při fermentaci japonských švestiček umeboshi. Pomáhá při žaludečních potížích, pomáhá nastolit acidobazickou rovnováhu, snižuje únavu nebo pálení žáhy. Pomáhá při bolestech hlavy, neutralizuje toxiny a zpomaluje stárnutí pokožky.