Vegan proteinové brownies z cizrny bez lepku

12.03.2021Receptů na brownies z luštěnin je spousta a i když se hodně podobají každé z nich podle mě stojí vždy za vyzkoušení, protože jde o hodně zdravé "mlsání" , které je nutričně vyvážené a chutná opravdu moc dobře. Je vhodné pro všechny co chtějí shodit nějaké to kilo a nebo prostě jen zdravě jíst.


Suroviny: 

  • 220g vařené cizrny
  • 120g oloupaného banánu
  • 40g arašídového másla
  • perníkové koření, skořice
  • 30g hrachového proteinu
  • 30g rýžového proteinu
  • 16g hořké vegan čokolády 
  • rostlinné mléko nebo voda podle potřeby


Uvařenou cizrnu rozmixujeme společně s banánem a arašídovým máslem. Přidáme protein, perníkové koření, skořici a dobře promícháme. Pokud by se těsto drolilo po troškách přiléváme rostlinné mléko nebo vodu a těsto znovu dobře promícháme dokud nevznikne hutné těsto, které se nedrolí. Do pečící formy s pečícím papírem těsto urovnáme buď pomocí rukou nebo lžíce, povrch posypeme nakrájenou čokoládou, kterou lehce vtlačíme do těsta a dáme péct do předehřáté trouby na 170°C přibližně na 20 minut. Brownies je hotové, když je povrch popraskaný.

 


Rýžový protein - obsahuje esenciální aminokyseliny, vitamíny B, E a vlákninu. Nalezneme v něm jen minimum látek, které by měly způsobovat alergii, proto je vhodný i pro alergiky a citlivé jedince.

Hrachový protein - snižuje cholesterol, obsahuje BCCA aminokyseliny, které se zpracovávají přímo ve svalstvu nikoli v játrech a tím pádem se podílí na efektivní stavbě svalové tkáně a regeneraci svalů.
Banán působí blahodárně na náš mozek, na soustavu nervovou, svalovou a trávicí. Je vhodný pro osoby s žaludečními vředy a nemocným žaludkem. Obsahuje vit. skupiny B, vit. A, hořčík, vápník, fosfor a draslík ten má vliv na normalizaci krevního tlaku. Obsahuje také aminokyselinu tryptofan, kterou tělo zpracovává na serotonin a ten je ,,zodpovědný,, za dobrou náladu :) Nezralé banány můžou způsobit plynatost.
Arašídy (jedná se o luštěninu) jsou bohatým zdrojem proteinů, zdravých tuků omega-3 a 6 mastných kyselin. Pomáhají chránit mozkové buňky, zlepšují paměť a soustředění. Jsou ovšem i největším alergenem což znamená, že by měl být člověk opatrný při jejich první konzumaci. Arašídy podporují vyprazdňování, zasytí na delší dobu, normalizují hladinu cukru v krvi, působí preventivně proti rakovině a urychlují metabolismus.
Cizrna neboli římský hrách obsahuje bílkoviny, komplexní sacharidy a tuky, vit. B15, železo, vápník, hořčík, fosfor. Při problémech s nadýmáním je vhodné vařit luštěniny společně s bylinkami jako je bazalka, oregano, majoránka, saturejka nebo libeček.