Vegan rizoto se žampiony bez lepku

14.07.2019

Tohle rizoto se připravuje jinak než klasické české, kdy se zvlášť uvaří rýže, zvlášť ostatní suroviny a pak se všechno smíchá dohromady. Jde vlastně o takové jídlo z jednoho hrnce což určitě ocení každý, kdo nerad tráví v kuchyni spoustu času:)

Přichystáme si 2 lžíce řepkového oleje, 1 velkou cibuli, 1 větší cuketu, 250g žampionů, 2 lžíce lahůdkového droždí, sůl, kurkumu, kayenský pepř, směs koření čubrica, 1 hrnek rýže (druh rýže si každý zvolí podle chuti) a vodu na podlévání.

Na oleji zpěníme nakrájenou cibuli, přidáme nakrájené žampiony, nahrubo nastrouhanou cuketu, osolíme, okořeníme a necháme chvíli orestovat. Pak přisypeme propláchnutou rýži, podlijeme všechno vodou a za občasného promíchávání a přilévání vody podle potřeby vaříme dokud není rýže měkká. Nakonec vmícháme do rizota lahůdkové droždí.


Lahůdkové droždí - jedná se o neaktivní sušené vločky droždí, které projdou teplotou nad 40°C a nedají se proto použít jako klasické kvasnice. Obsahuje velké množství vitamínů skupiny B, která je pro lidský organismus velmi důležitá a je výborný antioxidant. Lahůdkové droždí pomáhá vyživovat nehty, vlasy a pokožku. Podílí se na tvorbě červených krvinek, je důležité pro metabolické funkce a trávicí systém. Pomáhá tedy nastartovat metabolismus, zlepšuje soustředění a paměť, revmatismus, zánět spojivek, problémy s trávením nebo deprese.

Cuketa obsahuje 90 procent vody, vlákninu, mnoho vitamínů a stopových prvků. Je vhodná k detoxikaci a pročištění těla. Pomáhá odvádět toxiny a přebytečnou vodu z těla, čistí trávicí trakt, příznivě ovlivňuje činnost ledvin a pomáhá při zácpě.

Žampiony obsahují vit. B, D, fosfor, draslík. Mají antivirotické, protizánětlivé a antidiabetické účinky. Jsou účinné proti nejrůznějším alergiím a podporují imunitní systém.

Cibule pomáhá při nechutenství, arterioskleróze, zažívacích potížích, vysokém tlaku, zánětech dutiny ústní a hltanu. Pomáhá při zánětu močových cest, astmatu, nepravidelné menstruaci, cukrovce, zácpě a bodnutí hmyzem. Obsahuje vit. C, A, B2, B1, křemík, draslík, síru.

Řepkový olej obsahuje velmi málo nasycených mastných kyselin a naopak významné množství esenciálních mastných kyselin omega 6 a 3 a přispívá tak k udržení normální hladiny cholesterolu.

Himalájská růžová sůl obsahuje 84 základních lidských živin, vápník, hořčík, draslík, měď, železo, fosfor, bor, chrom, fluor, jod, mangan, molybden, selen, zinek a ještě další. I přes veškerá pozitiva používání soli je doporučené množství max. 1 čajová lžička denně.

Kurkuma obsahuje antioxidanty, antiseptické látky, minerální látky, sacharidy, vlákninu, vit. B, C, E, piperin a kapsacaín. Nejvzácnější složka je kurkumin. Kurkumin je silná protizánětlivá látka, antioxidant a žluté barvivo. Kurkuma vychytává volné radikály, zmírňuje bolesti kloubů, podporuje imunitu, metabolismus, detoxikuje, podporuje dobré hojení ran a popálenin a snižuje vysoký cholesterol.

Rýže natural neboli tmavá (celozrnná) rýže je přírodní rýže, která není až tak zbavená vitamínů, minerálů a vlákniny než rýže bílá. Obsahuje vitamíny skupiny B (1, 2, 3, 5, 6, 9), železo, hořčík, fosfor, zinek, sodík, draslík a nenasycené mastné kyseliny. Pomáhá při vyprazdňování, má nízký glykemický index, stabilizuje hladinu cukru v krvi, snižuje hladinu cholesterolu v krvi a je lehce stravitelná.