Vegan sekaná s mrkvovým pyré bez lepku

24.06.2019

Na tuhle veganskou sekanou budeme potřebovat 850g uvařených fazolí (já použila fazole Pinto), 1 velkou cibuli, 4 stroužky česneku, 3 lžíce mletých lněných semínek smíchaných s 9 lžícemi vody, 3 lžíce olivového oleje, 150g bezlepkových ovesných vloček, pepř, himalájskou sůl, majoránku, kurkumu, špetku skořice, koření adžika, plnotučnou hořčici (zhruba 1 lžíci) a Tamari (také zhruba 1 lžíci). 

Uvařené fazole rozmačkáme nahrubo šťouchadlem na brambory a  přidáme k nim koření, cibuli, česnek, hořčici, Tamari, lněné semínko smíchané s vodou, olivový olej, bezlepkové ovesné vločky a všechno pořádně propracujeme do takové konzistence, aby směs držela a nerozpadala se. Předěláme ji na připravený plech a vytvarujeme do požadovaného tvaru a dáme do předehřáté trouby pozvolna péct asi na takových 40 minut. Není potřeba dávat směs na pečící papír nebo jakkoliv podlévat, ale pokud bude chtít někdo pro jistotu použít pečící papír ať ho použije :)

Pyré připravíme uvařením brambor společně s mrkví do měkka. Vodu z brambor a mrkve si necháme a postupně pak přidáváme při přípravě pyré. Poměr mrkve a brambor si každý zvolí podle svých chutí. Brambory společně s mrkví rozmixujeme, přidáme trochu vody ve které jsme brambory s mrví vařili, nerafinovaný kokosový olej, špetku muškátového oříšku, sůl a chilli. 


Fazole Pinto se díky své moučné konzistenci hodí k přípravě polévek, pomazánek, pyré atd. Obsahují velké množství vlákniny, bílkovin, dále obsahují také železo, niacin a kyselinu listovou. Pomáhají při zácpě, snižují hladinu cholesterolu v krvi, chrání pokožku a sliznice, doporučují se při ekzémech, svědění, suché pokožce, kožních alergiích a obecně u všech typů dermatóz. 

Himalájská růžová sůl obsahuje 84 základních lidských živin, vápník, hořčík, draslík, měď, železo, fosfor, bor, chrom, fluor, jod, mangan, molybden, selen, zinek a ještě další. I přes veškerá pozitiva používání soli je doporučené množství maximálně 1 čajová lžička denně.

Tamari sojová omáčka je bohatá na kvalitní bílkoviny, minerály a stopové prvky. Vyrábí se ze sojových bobů a mořské soli pomocí fermentace.

Česnek obsahuje vitamíny, minerály a má antibakteriální účinky. Posiluje imunitní systém, zlepšuje cévní a oběhový systém, reguluje krevní tlak. Odpuzuje veškeré parazity i klíšťata. Při užívání česneku se může objevit pálení žáhy.

Ovesné vločky (bez lepku) jsou jednou z nejznámějších potravin zdravé stravy. Obsahují např. vit. B, E, zinek, draslík, hořčík, lecitin, železo, sacharidy, tuky a bílkoviny. Jsou lehce stravitelné a regulují cholesterol a glukózu v krvi. Pomáhají snižovat krevní tlak a blahodárně působí na nervovou soustavu a tlumí činnost štítné žlázy.

Cibule pomáhá při nechutenství, arterioskleróze, zažívacích potížích, vysokém tlaku, zánětech dutiny ústní a hltanu. Pomáhá při zánětu močových cest, astmatu, při nepravidelné menstruaci, cukrovce, zácpě a bodnutí hmyzem. Obsahuje vit. C, A, B2, B1, křemík, draslík a síru.

Olivový olej obsahuje zdravé mononenasycené tuky, velké množství antioxidantů, vitamín E, sodík, draslík a vápník. Má silné protizánětlivé účinky, pomáhá při prevenci mozkové mrtvice, chrání před kardiovaskulárními nemocemi a má antibakteriální účinky. Jako jediný z tuků neobsahuje cholesterol. Pomáhá při trávicích potížích a odstraňuje bolesti žaludku. Při vnějším použití pomáhá při kožních obtížích jako je ekzém, psoriáza a na suchou pokožku. Díky jeho antiseptickým účinkům se doporučuje jednou týdně vypláchnout ústa olivovým olejem a udržovat tak dobrý stav chrupu. Některým lidem pomáhá při štípnutí komárem nebo jiným hmyzem.

Mrkev obsahuje vlákninu, antioxidanty a vit. A, které tělo nejvíc využije nastrouháním mrkve než jen kousáním.

Brambory obsahují draslík, vit. C, B, hořčík, zinek, železo a hodně vlákniny.

Lněná semínka obsahují vit. B, C, E, železo, draslík, vápník, hořčík, velmi důležité omega 3 nasycené mastné kyseliny, které mají vliv na fyzické i psychické zdraví. Čistí trávicí soustavu, hlavně tlusté střevo. Působí proti bakteriím, virům, plísním a pomáhají bojovat s cukrovkou a zbavují tělo škodlivin. Pro těhotné maminky můžou být pomocníkem při uvolňování porodních cest. Ovšem je velmi důležité jak je konzumujeme. Pokud semínka nerozdrtíme nebo nerozmixujeme tak naším tělem projdou bez užitku. Lněná semínka obsahují bílkoviny, sacharidy a tuky (zhruba 37 procent), a proto se rozemletá semínka rychle kazí. Připravujeme je nejlépe vždy čerstvá.

Kokosový nerafinovaný olej se řadí mezi nasycené tuky a obsahuje vit. D, A, E, K, kyselinu laurovou, kapralovou a kaprinovou. Má blahodárné účinky na trávení, hydrataci organismu a regeneraci buněk. Obsahuje mastné kyseliny s dlouhým řetězcem, které se neukládají do tukových zásob, ale uvolňují se postupně na energii.