Vegan sekaná z fazolí adzuki bez lepku
Jak už napovídá název jde o ,,sekanou,, z fazolí adzuki. Uvařené fazole rozmixujeme tyčovým mixérem, nemusí být rozmixované úplně do hladka. Ochutíme himalájskou solí, pepřem, kmínem, majoránkou, česnekem, cibulí, hořčicí, sojovou omáčkou Tamari, mletou sladkou paprikou, tahini pastou a olejem. Přidáme hrst slunečnicových semínek, ovesné vločky a vypracujeme hmotu, která drží tvar. Na plechu s pečícím papírem vytvarujeme tvar podle své libosti a takto připravenou sekanou pečeme ve středně vyhřáté troubě asi tak půl hodiny.
Musím říct, že tohle chutnalo dokonce i mému synovi :)
Suroviny:
- 400g fazolí
- 1 lžíce tahini
- 2 lžíce řepkového oleje
- koření, hořčice, Tamari, cibule, česnek
- hrst slunečnicových semínek
- ovesné bezlepkové vločky podle potřeby
Fazole adzuki obsahují vit. B, bílkoviny, vlákninu, sacharidy a minerální látky. Jsou lehce stravitelné, působí kladně na funkci ledvin. Snižují hladinu škodlivého LDL cholesterolu a podle některých názorů působí preventivně a proti rakovině.
Himalájská sůl růžová obsahuje 84 základních lidských živin, vápník, hořčík, draslík, měď, železo, fosfor, bor, chrom, fluor, jod, mangan, molybden, selen, zinek a ještě další. I přes veškerá pozitiva používání soli je doporučené množství 1 čajová lžička denně.
Tamari sojová omáčka je bohatá na kvalitní bílkoviny, minerály a stopové prvky. Vyrábí se ze sojových bobů a mořské soli pomocí fermentace.
Brambory obsahují draslík, vit. C, B, hořčík, zinek, železo a hodně vlákniny.
Řepkový olej obsahuje velmi málo nasycených mastných kyselin a naopak významné množství esenciálních mastných kyselin omega 6, 3 a přispívá tak k udržení normální hladiny cholesterolu.
Slunečnicová semínka obsahují vit. E, B1, hořčík, železo, vápník. Mají vysoký obsah tuku, poměrně dost bílkovin a jen málo sacharidů. Pomáhají snižovat hladinu cholesterolu jsou dobře stravitelná, zlepšují elastičnost kůže, doporučují se při ekzémech, suché a popraskané kůži, posilují nehty a vlasy. Dále jsou vhodné při stresu, depresi, nespavosti, nervozitě. Diabetici je dobře snáší, jsou vhodná pro těhotné a kojící ženy, sportovce, anemiky, oslabené po nemoci. Mají antikarcinogenní účinky.
Ovesné vločky jsou jednou z nejznámějších potravin zdravé stravy. Obsahují např. vit. B, E, zinek, draslík, hořčík, lecitin, železo, sacharidy, tuky a bílkoviny. Jsou lehce stravitelné a regulují cholesterol a glukózu v krvi. Pomáhají snižovat krevní tlak a blahodárně působí na nervovou soustavu a tlumí činnost štítné žlázy.
Česnek obsahuje vitamíny, minerály a má antibakteriální účinky. Posiluje imunitní systém, zlepšuje cévní a oběhový systém, reguluje krevní tlak. Odpuzuje veškeré parazity i klíšťata. Při užívání česneku se může objevit pálení žáhy.
Cibule pomáhá při nechutenství, arterioskleróze, zažívacích potížích, vysokém tlaku, zánětech dutiny ústní a hltanu. Pomáhá při zánětu močových cest, astma, při nepravidelné menstruaci, cukrovce, zácpě a bodnutí hmyzem. Obsahuje vit. C, A, B2, B1, křemík, draslík, síru.
Zelené fazolové lusky mají vliv na kvalitu nehtů, pleti, vlasů. Zvyšují imunitu, mají močopudné účinky, podporují činnost ledvin, uklidňují nervy. Musí se vždy tepelně upravit jinak by mohly být pro tělo škodlivé.
Tahini ( sezamová pasta ) je jedním z nejlepších zdrojů vápníku, podporuje vytrvalost a soustředění a celkovou psychickou i fyzickou odolnost. Podporuje látkovou výměnu v těle, zdraví srdce, cév, očí, sliznic, vlasů a nehtů a celkovou obranyschopnost.