Vegan slaný koláč z červené čočky bez lepku

16.07.2020

Tento koláč jde připravit na mnoho způsobů a vždy na něj můžeme dát cokoliv co zrovna máme doma a chceme to spotřebovat.Suroviny zhruba na 6 porcí:


Těsto:

  • 500g červené čočky (rozmixujeme na mouku)
  • 20g psyllia
  • 6 lžic olivového oleje
  • sůl
  • 500g vody


Kešu sýr

  • 100g kešu ořechů
  • sůl
  • 2 lžíce lahůdkového droždí
  • voda podle potřeby (přidáváme postupně, aby nám vznikla hustá konzistence) - vše společně rozmixujeme


Dále na koláč budeme potřebovat 30% rajčatový protlak (z Lidlu), oregano, zeleninu


Těsto připravíme tak, že všechny suroviny smícháme dohromady a ihned těsto rovnoměrně rozprostřeme na připravený plech s pečícím papírem. Těsto potřeme rajčatovým protlakem, posypeme oreganem, zalijeme připraveným kešu sýrem a nakonec přidáme zeleninu. Pokud je zelenina zmrazená nejdříve ji rozmrazíme. Takto připravený koláč pečeme v předehřáté troubě zhruba na 200°C a během pečení zkoušíme špejlí nebo párátkem jestli je těsto upečené. (Těsto jakoby nabobtná)Lahůdkové droždí - jedná se o neaktivní sušené vločky droždí, které projdou teplotou nad 40°C a nedají se proto použít jako klasické kvasnice. Obsahuje velké množství vitamínů skupiny B, která je pro lidský organismus velmi důležitá a je výborný antioxidant. Lahůdkové droždí pomáhá vyživovat nehty, vlasy a pokožku. Podílí se na tvorbě červených krvinek, je důležité pro metabolické funkce a trávicí systém. Pomáhá tedy nastartovat metabolismus, zlepšuje soustředění a paměť, revmatismus, zánět spojivek, problémy s trávením nebo deprese.

Himalájská růžová sůl obsahuje 84 základních lidských živin, vápník, hořčík, draslík, měď, železo, fosfor, bor, chrom, fluor, jod, mangan, molybden, selen, zinek a ještě další. I přes veškerá pozitiva používání soli je doporučené množství max. 1 čajová lžička denně.

Olivový olej obsahuje zdravé mono nenasycené tuky, velké množství antioxidantů, vitamín E, sodík, draslík a vápník. Má silné protizánětlivé účinky, pomáhá při prevenci mozkové mrtvice, chrání před kardiovaskulárními nemocemi a má antibakteriální účinky. Jako jediný z tuků neobsahuje cholesterol. Pomáhá při trávicích potížích a odstraňuje bolesti žaludku. Při vnějším použití pomáhá při kožních obtížích jako je ekzém, psoriáza a na suchou pokožku. Díky jeho antiseptickým účinkům se doporučuje jednou týdně vypláchnout ústa olivovým olejem a udržovat tak dobrý stav zubů. Některým lidem pomáhá při štípnutí komárem nebo jiným hmyzem.

Kešu ořechy pomáhají při anémii, regulují hladinu cholesterolu a působí jako přírodní antidepresivum. Zlepšují vzhled pokožky, pomáhají při zažívacích obtížích, snižují krevní tlak a podílejí se na tvorbě spermií. Jsou zdrojem bílkovin. Obsahují řadu vitamínů skupiny B a minerálů jako je železo, zinek, mangan, měď, hořčík, kyselinu listovou a omega 3 a 6.

Červená čočka obsahuje spoustu bílkovin, vlákniny, ale také vápník, selen, zinek, draslík, hořčík, mangan, fosfor, železo a vitamíny skupiny B. Její příprava je velmi rychlá, protože se nemusí namáčet a je uvařená za 15 minut. Je lehce stravitelná a nenadýmavá, má nízký glykemický index, zmírňuje ranní nevolnosti u těhotných žen a pro děti je vhodná už od 9. měsíce. Zlepšuje mozkovou funkci, má vliv na kvalitu kůže a zlepšuje depresivní nálady. 

Psyllium je druh vlákniny, která je rozpustná ve vodě a prochází trávicím traktem aniž by se rozložila a vstřebala. Pomáhá léčit zácpu a průjem a pozitivně působí na hladinu krevního cukru či cholesterolu a pomáhá při hubnutí. Působí jako prebiotikum.