Vegan směs čiroku a luštěnin bez lepku

09.03.2020

Další jedna spíše taková inspirace na jednoduché a výživné jídlo. Tato směs je dobrá jak teplá tak studená a to třeba s nějakým salátem (na fotce římský salát). Co tedy budeme potřebovat.

Suroviny:

  • 200g čiroku - necháme přes noc namočit
  • 200g čočky - necháme přes noc namočit
  • 200g fazolí - necháme přes noc namočit
  • 3 větší cibule
  • 3 lžíce olivového oleje
  • 2 ks červené papriky
  • sůl, pepř, majoránka, sušená petrželová nať a kurkuma, kdo chce může přidat i česnek

Všechny namočené suroviny důkladně propláchneme a dáme zvlášť vařit. Jako první by měl být hotový čirok, pak čočka a nakonec fazole. Až máme vše uvařeno, orestujeme na oleji nakrájenou cibuli, přidáme k ní nakrájenou červenou papriku, koření a opékáme dokud není paprika měkká. Nakonec vše smícháme dohromady, popřípadě ještě dochutíme a necháme si chutnat :)


Římský salát obsahuje například vitamín A, C, K, draslík a hořčík. Podporuje zažívání a zdraví očí, je zdrojem antioxidantů, které nás chrání například před rakovinou a artritidou. Jelikož římský salát obsahuje vysoké množství vitamínu K, posiluje kosti a pomáhá urychlovat hojení modřin. 

Čirok je bezlepková obilnina plná prospěšných látek. Je dobrým zdrojem bílkovin, vlákniny, minerálů jako je například hořčík, železo, fosfor, draslík, mangan, měď, selen a zinek. Obsahuje vitamíny B6, B1, B2 a niacin. Čirok působí protizánětlivě, má antioxidační účinky, působí proti rakovině, snižuje cholesterol a upravuje hladinu cukru v krvi. 

Olivový olej obsahuje zdravé mononenasycené tuky, velké množství antioxidantů, vitamín E, sodík, draslík a vápník. Má silné protizánětlivé účinky, pomáhá při prevenci mozkové mrtvice, chrání před kardiovaskulárními nemocemi a má antibakteriální účinky. Jako jediný z tuků neobsahuje cholesterol. Pomáhá při trávicích potížích a odstraňuje bolesti žaludku. Při vnějším použití pomáhá při kožních obtížích jako je ekzém, psoriáza a na suchou pokožku. Díky jeho antiseptickým účinkům se doporučuje jednou týdně vypláchnout ústa olivovým olejem a udržovat tak dobrý stav zubů. Některým lidem pomáhá při štípnutí komárem nebo jiným hmyzem.

Cibule pomáhá při nechutenství, arterioskleróze, zažívacích potížích, vysokém tlaku, zánětech dutiny ústní a hltanu. Pomáhá při zánětu močových cest, astmatu, při nepravidelné menstruaci, cukrovce, zácpě a bodnutí hmyzem. Obsahuje vit. C, A, B2, B1, křemík, draslík a síru.

Kurkuma obsahuje antioxidanty, antiseptické látky, minerální látky, sacharidy, vlákninu, vit. B, C, E, piperin a kapsacaín. Nejvzácnější složka je kurkumin. Kurkumin je silná protizánětlivá látka, antioxidant a žluté barvivo. Kurkuma vychytává volné radikály, zmírňuje bolesti kloubů, podporuje imunitu, metabolismus, detoxikuje, podporuje dobré hojení ran a popálenin a snižuje vysoký cholesterol.

Himalájská růžová sůl obsahuje 84 základních lidských živin, vápník, hořčík, draslík, měď, železo, fosfor, bor, chrom, fluor, jod, mangan, molybden, selen, zinek a ještě další. I přes veškerá pozitiva používání soli je doporučené množství max. 1 čajová lžička denně.

Červená paprika obsahuje vit. A, karotenoidy, vit. C, B, draslík, železo, hořčík, zinek. Podporuje zdraví našich svalů, vlasů, nehtů a působí blahodárně na naše cévy. Chrání tělo před rozvojem zhoubných nádorů, působí protizánětlivě, podporuje trávení a zmírňuje zánět žaludku. Je mírně projímavá a působí proti plynatosti. 

Majoránka je skvělá na zažívání, působí jako mírné sedativum a diuretikum, zmírňuje nespavost, snižuje stres, má antiseptické, antibakteriální a antimykotické účinky, používá se při nachlazení, při špatném trávení, nadýmání, průjmu a střevní kolice. Urychluje trávení tím, že zvyšuje sekreci žaludeční šťávy, uklidňuje zažívání a podporuje tvorbu žluči. Ve formě mastí se majoránka používá na špatně hojící se rány.

Česnek obsahuje vitamíny, minerály a má antibakteriální účinky. Posiluje imunitní systém, zlepšuje cévní a oběhový systém, reguluje krevní tlak. Odpuzuje veškeré parazity i klíšťata. Při užívání česneku se může objevit pálení žáhy.

Čočka obsahuje vitamíny B, E, kyselinu listovou, bor, jód, železo, křemík, mangan, nikl, měď, chrom, zinek, draslík, sodík, hořčík, chlor a fosfor, spoustu vlákniny, bílkovin, sacharidy a tuky. V čočce najdeme i isoflavony, které jsou důležité pro ženy v období přechodu a pro prevenci onkologických onemocnění a osteoporózy. Čočka neobsahuje žádné těžké kovy a toxiny. Konzumace čočky se doporučuje lidem s cukrovkou, problémy s žaludkem a střevy a při kardiovaskulárních problémech. Ale pozor! Čočka může při nadměrné konzumaci způsobit problémy s močovými kameny a klouby a dokonce i záchvat dny. Pro co nejlepší trávení čočky je důležité její namáčení a to nejlépe přes noc a pak následné důkladné propláchnutí. 

Pár zajímavostí ohledně druhů čočky,... červená čočka obsahuje nejvíce železa, zelená čočka pomáhá při zácpě a cukrovce, černá čočka je svým složením nejvhodnější pro lidský organismus a žlutá čočka obsahuje velké množství kyseliny listové a je vhodná pro těhotné ženy.

Bílé fazole obsahují rozpustnou i nerozpustnou vlákninu, bílkoviny, ale syrové obsahují jedovatou látku phasin, která může způsobit střevní potíže nebo otravu! Obsahují komplex vitamínů skupiny B, provitamin A.