Vegan směs s černou quinoou bez lepku

28.01.2020

Tato směs má velkou výhodu v tom, že si ji každý může přizpůsobit svým chutím a je hotová během deseti minut. Kromě quinoi, která se vaří déle. Jde hlavně o inspiraci jak doplnit do jídla bílkoviny. A právě quinoa jich má opravdu spoustu. Jsou tři druhy quinoi - bílá, červená a černá. Každá má svoji typickou chuť a právě tato černá má chuť jemnou oříškovou takže v kombinaci s ananasem, řapíkatým celerem, mrkví, červenou paprikou, hráškem a fazolemi adzuki tvoří moc zajímavou kombinaci. 

Suroviny zhruba na jednu porci (množství quinoi a luštěnin by měl zůstat stejný, ale množství zeleniny si lze zvolit podle sebe):

  • 50g syrové quinoi
  • 100g uvařených fazolí adzuki nebo jiné luštěniny (luštěniny vařím do zásoby, rozdělím do sáčků a dám do mrazáku, kdy jsou takto připravené kdykoliv po ruce)
  • 1 lžička olivového oleje
  • 1 lžička lahůdkového droždí

  • 100g mrkev
  • 150g řapíkatý celer
  • 100g červená paprika
  • 50g kompotovaný ananas
  • 50g zelený hrášek
  • voda na podlití

  • semínka 10g a pistácie 10g na posypání 
  • sůl, koření anděl strážný od Sonnentoru, chilli nebo dle svých chutí


Jako první dáme vařit quinou podle návodu. Pak si očistíme zeleninu a nakrájíme ji na menší kousky, mrkev nastrouháme nahrubo. Řapíkatý celer je potřeba škrabkou oškrábat, abychom jsme se zbavily tuhých vláken, které má na povrchu. Všechnu připravenou zeleninu dáme do hrnce, přidáme koření, ananas, olej, lahůdkové droždí, podlijeme malým množstvím vody a za občasného promíchávání dusíme zhruba 10 minut. Nakonec vmícháme uvařenou quinou, fazole adzuki a na talíři jídlo posypeme semínkama a pistáciemi.


Řapíkatý celer obsahuje spoustu antioxidantů, vitamíny B1, B2, B3, B5, B6, B9, cholin a vitamín C je také velmi dobrým zdrojem minerálů, jako je vápník, hořčík, fosfor, draslík a sodík. Má protizánětlivé a antiseptické účinky, snižuje krevní tlak a hladinu cholesterolu, zlepšuje pokožku, pomáhá při kloubních problémech, prevence rakoviny, posiluje imunitu, pomáhá při astmatu a migréně, má diuretické účinky, pomáhá také při hubnutí a žvýkání kousku stonku celeru po jídle pomáhá vyčistit ústa a zuby.

Ananas obsahuje téměř všechny vitamíny například vitamín C, E, B12, B1 a B6, kyselinu listovou dále také mangan, měď, draslík, hořčík, železo, bromelin (štěpí proteiny a podporuje trávení stejným způsobem jako žaludeční pepsin, je to také silná protizánětlivá látka, dokáže zmírnit bolest, otoky a podporuje hojení ran). Zabraňuje tvorbě nitrosaminů (což jsou karcinogenní látky, které vznikají v žaludku během chemické reakce, k níž dochází mezi dusitany a některými proteiny). Ananas je silně močopudný, a proto se doporučuje jako prevence a podpůrná léčba při onemocnění ledvin a močového ústrojí. Harmonizuje střevní peristaltiku, povzbuzuje sexuální touhu, čistí a posiluje organismus a pomáhá při celulitidě. Čerstvý ananas je samozřejmě nejléčivější.

Pistácie obsahují množství minerálů, zdravých tuků, proteiny, vitamíny (A, B, E), fosfor, draslík, vápník, zinek, selen a všechny esenciální aminokyseliny a velké množství mědi a železa. Snižují špatný cholesterol, podporují zdraví kostí při tvorbě červených krvinek a kolagenu. Dále podporují nervovou soustavu, zdraví očí, imunitu a pomáhají při detoxikaci organismu. Skládají se z 55% oleje, 20% bílkovin a 15% cukrů, čímž se řadí mezi mimořádně cenné potraviny. 

Himalájská růžová sůl obsahuje 84 základních lidských živin, vápník, hořčík, draslík, měď, železo, fosfor, bor, chrom, fluor, jod, mangan, molybden, selen, zinek a ještě další. I přes veškerá pozitiva používání soli je doporučené množství max. 1 čajová lžička denně.

Olivový olej obsahuje zdravé mononenasycené tuky, velké množství antioxidantů, vitamín E, sodík, draslík a vápník. Má silné protizánětlivé účinky, pomáhá při prevenci mozkové mrtvice, chrání před kardiovaskulárními nemocemi a má antibakteriální účinky. Jako jediný z tuků neobsahuje cholesterol. Pomáhá při trávicích potížích a odstraňuje bolesti žaludku. Při vnějším použití pomáhá při kožních obtížích jako je ekzém, psoriáza a na suchou pokožku. Díky jeho antiseptickým účinkům se doporučuje jednou týdně vypláchnout ústa olivovým olejem a udržovat tak dobrý stav zubů. Některým lidem pomáhá při štípnutí komárem nebo jiným hmyzem.

Lahůdkové droždí - jedná se o neaktivní sušené vločky droždí, které projdou teplotou nad 40°C a nedají se proto použít jako klasické kvasnice. Obsahuje velké množství vitamínů skupiny B, která je pro lidský organismus velmi důležitá a je výborný antioxidant. Lahůdkové droždí pomáhá vyživovat nehty, vlasy a pokožku. Podílí se na tvorbě červených krvinek, je důležité pro metabolické funkce a trávicí systém. Pomáhá tedy nastartovat metabolismus, zlepšuje soustředění a paměť, revmatismus, zánět spojivek, problémy s trávením nebo deprese.

Sezamová semínka obsahují kvalitní bílkoviny, esenciální mastné kyseliny, minerální látky zejména železo. Jsou vhodná při chudokrevnosti, při nepravidelné menstruaci, při menopauze. Jejich konzumace je vhodná při osteoporóze, zácpě, horečce. Zlepšují imunitu a metabolismus a dovedou pomoci při psychických potížích. Působí pozitivně na srdce, cévy, vlasy a pokožku.

Slunečnicová semínka obsahují vit. E, B1, hořčík, železo, vápník. Mají vysoký obsah tuku, poměrně dost bílkovin a jen málo sacharidů. Pomáhají snižovat hladinu cholesterolu a jsou dobře stravitelná. Zlepšují elastičnost kůže, doporučují se při ekzémech, suché a popraskané kůži, posilují nehty a vlasy. Dále jsou vhodné při stresu, depresi, nespavosti a nervozitě. Diabetici je dobře snáší, jsou vhodná pro těhotné a kojící ženy, sportovce, anemiky, oslabené po nemoci. Mají antikarcinogenní účinky.

Červená paprika obsahuje vit. A, karotenoidy, vit. C, B, draslík, železo, hořčík, zinek. Podporuje zdraví našich svalů, vlasů, nehtů a působí blahodárně na naše cévy. Chrání tělo před rozvojem zhoubných nádorů, působí protizánětlivě, podporuje trávení a zmírňuje zánět žaludku. Je mírně projímavá a působí proti plynatosti. 

Quinoa patří mezi superpotraviny především kvůli nutriční kvalitě. Obsahuje komplexní sacharidy, bílkoviny, polynenasycené mastné kyseliny, vápník, hořčík, železo, zinek, vitamíny skupiny B, vit. C, E, a beta-karoten. Je velmi dobře stravitelná a nenadýmá, pomáhá snižovat krevní tlak, je prevencí pro lidi trpící migrénami, prevence kardiovaskulárních chorob, rakoviny tlustého střeva a chorob ledvin.

Fazole obsahují vit. B, bílkoviny, vlákninu, sacharidy a minerální látky. Působí kladně na funkci ledvin. Snižují hladinu škodlivého LDL cholesterolu a podle některých názorů působí preventivně a proti rakovině.

Mrkev obsahuje vlákninu, antioxidanty a vit. A, které tělo nejvíc využije nastrouháním mrkve než jen kousáním.

Hrášek obsahuje vitamíny skupiny B, vit. C, E, K, draslík, fosfor, hořčík, sodík, vápník, zinek, železo. Patří mezi potraviny s přirozeně vysokým obsahem bílkovin, vlákniny a sacharidů. Podporuje imunitu a obranyschopnost organismu, snižuje cholesterol, podporuje krvetvorbu, zpomaluje proces stárnutí pokožky, udržuje dobrý zrak a dobrý stav vlasů. Reguluje krevní cukr, působí preventivně proti osteoporóze a působí preventivně proti rakovině žaludku.