Vegan sýr z kešu ořechů

27.02.2020

Příprava tohoto sýru z kešu ořechů je velmi rychlá a jednoduchá a dokonce není ani potřeba namáčet předem ořechy. Jelikož menší kousky ořechů, které v sýru jsou mi přijdou lepší než kdyby byl sýr úplně hladký, ale záleží na každém z vás jakou konzistenci upřednostňujete. Pokud si zvolíte variantu úplně hladkou pak je lepší ořechy alespoň na 4 hodiny namočit. Jde si hrát s konzistencí sýru i s chutí. Pokud dáte více vody sýr bude mazlavější naopak pokud vody uberete sýr bude tužší. Tato varianta mi připomíná konzistenci něco jako tavený sýr. Drží pohromadě, ale lze ho i roztírat. Stejně tak jde přidat do sýru jakékoliv koření, bylinky, olivy, sušená rajčata,.... Určitě mi přijde fajn vyrobit si doma něco jako ,,sýr´´ než kupovat předražené náhražky plné zdraví ne zrovna prospěšných látek. 

Tento sýr je zhruba na 3-4 porce, ale záleží na celkovém denním příjmu energie a složení stravy. Jinak doporučuji připravovat si sýr v menším množství, protože jeho trvanlivost nebude nijak velká. 

Suroviny (konzistence taveného sýru) :

  • 60g kešu ořechů natural
  • 90g vody
  • 1 lžíce šťávy z citronu
  • 1 lžička olivového oleje
  • 1 lžička lahůdkového droždí
  • sůl, chilli, provensálské koření, česnek
  • 10g psyllia + 100g vody (zde ubíráme množství vody pokud chceme mít sýr tužší)

Nejdříve rozmixujeme kešu ořechy s 90g vody, 1 lžící šťávy z citronu a 1 lžičkou oleje. Pak do rozmixovaných ořechů přidáme lahůdkové droždí, sůl a koření podle chuti. Zvlášť v hrníčku nebo malé misce smícháme psyllium a vodu, aby nám vznikla směs bez hrudek a ihned ji přilejeme k ochuceným rozmixovaným kešu ořechům a mícháme dokud nám směs nezačne tuhnout. Poté si nachystáme malou misku nebo jinou nádobu a přetáhneme přes ni igelitový sáček a dáme do ní připravenou směs. Misku přikryjeme malým talířkem nebo něčím jiným a takto připravený sýr dáme do lednice nejlépe  přes noc ztuhnout. Pokud připravujeme sýr v podobě více tuhé jako první si nachystáme nějakou vhodnou menší nádobu se sáčkem, protože směs bude rychle tuhnout a pak by se nám s ní špatně manipulovalo.

Sýr z ořechů můžeme připravit podle mě z jakýchkoliv druhů ořechů. Zatím jsem zkoušela jen kešu a vlašské ořechy a každý z nich mi chutnal. Pokud chcete mít sýr více krémovější, kdy bude hodně znát ořechová chuť pak doporučuji smíchat 10g psyllia jen s 50g vody. Možná i s menším množstvím, ale to už záleží na každém z vás. Při použití vlašských ořechů jsem vynechala citronovou šťávu, olej a lahůdkové droždí. Přidala jsem nakrájená sušená rajčata, oregano, sůl a pepř. 




Kešu ořechy pomáhají při anémii, regulují hladinu cholesterolu a působí jako přírodní antidepresivum. Zlepšují vzhled pokožky, pomáhají při zažívacích obtížích, snižují krevní tlak a podílejí se na tvorbě spermií. Jsou zdrojem bílkovin. Obsahují řadu vitamínů skupiny B a minerálů jako je železo, zinek, mangan, měď, hořčík, kyselinu listovou a omega 3 a 6.

Lahůdkové droždí - jedná se o neaktivní sušené vločky droždí, které projdou teplotou nad 40°C a nedají se proto použít jako klasické kvasnice. Obsahuje velké množství vitamínů skupiny B, která je pro lidský organismus velmi důležitá a je výborný antioxidant. Lahůdkové droždí pomáhá vyživovat nehty, vlasy a pokožku. Podílí se na tvorbě červených krvinek, je důležité pro metabolické funkce a trávicí systém. Pomáhá tedy nastartovat metabolismus, zlepšuje soustředění a paměť, revmatismus, zánět spojivek, problémy s trávením nebo deprese.

Himalájská růžová sůl obsahuje 84 základních lidských živin, vápník, hořčík, draslík, měď, železo, fosfor, bor, chrom, fluor, jod, mangan, molybden, selen, zinek a ještě další. I přes veškerá pozitiva používání soli je doporučené množství max. 1 čajová lžička denně.

Olivový olej obsahuje zdravé mononenasycené tuky, velké množství antioxidantů, vitamín E, sodík, draslík a vápník. Má silné protizánětlivé účinky, pomáhá při prevenci mozkové mrtvice, chrání před kardiovaskulárními nemocemi a má antibakteriální účinky. Jako jediný z tuků neobsahuje cholesterol. Pomáhá při trávicích potížích a odstraňuje bolesti žaludku. Při vnějším použití pomáhá při kožních obtížích jako je ekzém, psoriáza a na suchou pokožku. Díky jeho antiseptickým účinkům se doporučuje jednou týdně vypláchnout ústa olivovým olejem a udržovat tak dobrý stav chrupu. Některým lidem pomáhá při štípnutí komárem nebo jiným hmyzem.

Psyllium je druh vlákniny, která je rozpustná ve vodě a prochází trávicím traktem aniž by se rozložila a vstřebala. Pomáhá léčit zácpu a průjem a pozitivně působí na hladinu krevního cukru či cholesterolu a pomáhá při hubnutí. Působí jako prebiotikum.

Chilli podporuje zdraví a odolnost organismu a zároveň působí preventivně. Obsahuje alkaloid kapsaicin, který dává silný, štiplavý a pikantní charakter. Zároveň má antibakteriální, antikarcinogenní, analgetické a antidiabetické účinky. Snižuje hladinu LDL cholesterolu u obézních lidí a podporuje hubnutí. Je bohatým zdrojem vitamínu C, vitamínů B jako je niacin, B6, B1 a dále obsahuje vitamín A čímž dokáže chránit organismus před volnými radikály vznikajících při stresu nebo při onemocnění. Z minerálních látek obsahuje draslík, mangan, železo a hořčík. Při problémech s jícnem se doporučuje chilli raději vyvarovat.