Vegan těstovinový salát s dresingem z kešu ořechů

20.03.2019

Uvařené těstoviny z červené čočky smícháme se zeleninou, já použila, rajče, salátovou okurku, ředkvičky a pár kousků sušených rajčat. A teď ta hlavní část - výroba kešu dresingu. Na jednu porci takového dresingu budeme potřebovat 25g kešu ořechů nejlépe aspoň na půl hodiny namočených ve vodě. K nim přidáme trochu citronové šťávy, plnotučné hořčice, pár kapek Tamari, pepř a už jen vodu podle toho jak chceme mít dresing hustý a vše rozmixujeme. Vodu přidáváme raději postupně ať směs nepřelijeme. Kdo nemá nějaký menší mixér nebo spíše opravdu malý tak za pomoci tyčového mixéru by to podle mě také mělo jít :)


Kešu ořechy pomáhají při anémii, regulují hladinu cholesterolu, působí jako přírodní antidepresivum. Zlepšují vzhled pokožky, pomáhají při zažívacích obtížích, snižují krevní tlak a podílejí se na tvorbě spermií. Jsou zdrojem bílkovin. Obsahují řadu vitamínů skupiny B a minerálů jako je železo, zinek, mangan, měď, hořčík, kyselinu listovou a omega-3 a 6. 

Těstoviny z červené čočky mají vyšší obsah bílkovin, vlákniny a minerálních látek. Jsou lehce stravitelné a nenadýmají. 

Ředkvičky mají nízkou kalorickou hodnotu, obsahují bílkoviny, vlákninu a sacharidy. Dále také vápník, fosfor, železo, síru, draslík, vitamín C, kyselinu listovou. Působí antibakteriálně a zároveň ničí plísně ve střevech, sliznici a žaludku. Usnadňují odkašlávání, snižují cholesterol, odstraňují zácpu a plynatost. 

Okurka salátová obsahuje spoustu vody a vlákniny, proto je vhodná pro redukci váhy. Hydratuje pleť a zklidňuje ji, zpevňuje nehty, pomáhá při ekzému, lupence nebo akné. Pomáhá tělu bojovat s cukrovkou.

Rajčata jsou plná antioxidantů, které mají léčebné účinky. Působí například proti rakovině, ochraňují slinivku a zrychlují metabolismus. Obsahují beta karoteny, vit. C, B, chrom a draslík. Mají vysoký obsah vlákniny a téměř žádný tuk.

Sezamová semínka obsahují kvalitní bílkoviny, esenciální mastné kyseliny, minerální látky hlavně železo, vitamíny a beta karoteny. Podporují tvorbu krve, upravují menstruační cyklus a vyšší plodnost u mužů. Pomáhají při osteoporóze, zácpě nebo horečce. Zlepšují imunitu, metabolismus a také dovedou pomoci při psychických potížích. Pozitivně působí na cévy, vlasy a pokožku.

Tamari sojová omáčka je bohatá na kvalitní bílkoviny, minerály a stopové prvky. Vyrábí se ze sojových bobů a mořské soli pomocí fermentace.

Himalájská sůl růžová obsahuje 84 základních lidských živin, vápník, hořčík, draslík, měď, železo, fosfor, bor, chrom, fluor, jod, mangan, molybden, selen, zinek a ještě další. I přes veškerá pozitiva používání soli je doporučené množství 1 čajová lžička denně.