Vegan zdravý koktejl

20.03.2019

Rozmixujeme společně 1 menší banán, hrstku rybízu, hrst jahod , 2 lžíce rozemletých lněných semínek, 1 lžičku mladé pšenice, 1 lžíci Macy, 2 lžíce rostlinného proteinu s trochou vody a pak si už jen koktejl zdraví v klidu vychutnáváme:)


Rybíz obsahuje vit. C, vit. P, pektiny, flavonoidy, působí močopudně, pomáhá při artritidě, průjmu, nachlazení a posiluje žaludek. Řadí se mezi antioxidanty - má potlačující vliv na rozvoj některých demencí a je pomocníkem při boji s rakovinou.

Banán působí blahodárně na náš mozek, na soustavu nervovou, svalovou a trávicí. Je vhodný pro osoby s žaludečními vředy a nemocným žaludkem. Obsahuje vit. skupiny B, vit. A, hořčík, vápník, fosfor a draslík ten má vliv na normalizaci krevního tlaku. Obsahuje také aminokyselinu tryptofan, kterou tělo zpracovává na serotonin a ten je ,,zodpovědný,, za dobrou náladu:) Nezralé banány můžou způsobit plynatost. 

Lněná semínka ( vit. B, C, E, železo, draslík, vápník, hořčík) - obsahují velmi důležité omega 3 nasycené mastné kyseliny, které mají vliv na fyzické i psychické zdraví. Čistí trávicí soustavu, hlavně tlusté střevo. Působí proti bakteriím, virům, plísním pomáhá bojovat s cukrovkou a zbavuje tělo škodlivin. Pro těhotné maminky můžou být pomocníkem při uvolňování porodních cest:) Ovšem je velmi důležité jak se konzumujeme. Pokud semínka nerozdrtíme nebo nerozmixujeme tak naším tělem projdou bez užitku. Lněná semínka obsahují bílkoviny, sacharidy a tuky ( zhruba 37 procent ), a proto se rozemletá semínka rychle kazí. Připravujeme je vždy nejlépe čerstvá.

Jahody ( vit. C, A, B, E, draslík, zinek, hořčík, síra, vápník, bor, fluor, kobalt ) obsahují mnoho organických sloučenin jako například kyseliny jablečné, citronové, chininové, šťavelové, salicylové, která působí v prevenci nádorových onemocnění. Podporují metabolismus a vylučování, působí proti vzniku močových a žlučových kamenů.

Mladá pšenice podporuje dobrý zdravotní stav a trávení, posiluje obranyschopnost organismu, pomáhá harmonizovat tělesné funkce. Dodává tělu ztracenou vitalitu, odvádí z těla těžké kovy, čistí játra a má protizánětlivé účinky. Obsahuje vit. A, komplex vitamínů B, C, E, K, beta karoten, železo, vápník, hořčík, chrom, jód, selen, mangan, chlorofyl, protein a je bohatým zdrojem aminokyselin včetně esenciálních, které si tělo nedokáže vytvořit samo. 

Maca peruánská neboli ,,Peruánská viagra" se užívá více než 6000 let, působí příznivě na intimní život jako afrodiziakum, podporuje fyzickou i psychickou výkonnost, přispívá k harmonizaci menstruačního cyklu a podporuje spánek. Obsahuje vit. A1, B1, B2, B6, C, E, vápník, železo, draslík, zinek, měď, fosfor a esenciální aminokyseliny.