Veganská bezlepková kaše z pohanky bez vaření

13.06.2019

Tato kaše se nemusí vařit což určitě ocení ti, kteří nemají ráno moc času na přípravu snídaně a také v teplých dnech je vhodnou náhradou za vařenou teplou kaši :) Přes noc si namočíme 55g pohanky lámanky, kterou nejdříve propláchneme a pak zalijeme vodou, aby byla pohanka celá ponořená a dáme do ledničky. Ráno slijeme veškerou vodu co jen půjde a pohanku rozmixujeme (tyčovým mixérem), poté do ní přidáme 1 větší oloupané a na kousky nakrájené jablko a znovu všechno spolu rozmixujeme do kašovité konzistence. Přidáme 1 lžičku chia semínek, 15g vlašských ořechů (v lednici přes noc namočených se špetkou soli v jiné nádobě než pohanka a ráno pořádně propláchnutých), 15g rozinek (také je můžeme přes noc namočit, dát do lednice a pak propláchnout) a podle chuti skořici.


Pohanka je výborným zdrojem vitaminů skupiny B, fosforu, vápníku, hořčíku, železa a rutinu. Má velké množství vlákniny a zvýšený obsah bílkovin. Pomáhá zvyšovat pružnost cév a snižuje hladinu LDL cholesterolu.

Skořice je bohatým zdrojem antioxidantů, chrání tělo před stresem, má protizánětlivé účinky, zbavuje tělo infekcí, účastní se obnovy poškozených tkání a snižuje riziko vzniku onemocnění srdce. Snižuje hodnoty LDL cholesterolu a snižuje inzulinovou rezistenci a tím pomáhá a podporuje funkci inzulinu. Je vhodná i pro diabetiky. Prevence Parkinsonovy a Alzheimerovy choroby a prevence vzniku nádorových onemocnění.

Rozinky obsahují vitamíny skupiny B, C, E, K, A, vápník, železo, hořčík, mangan, fosfor, sodík, zinek, draslík, antioxidanty a aminokyseliny. Rozinky mají nízký glykemický index, pomáhají regulovat cukr v krvi, obsahují malé množství tuků, pozitivně působí na trávicí systém, regulují krevní tlak, jsou vhodné při chudokrevnosti a odstraňují z těla škodlivé látky.

Jablka obsahují vit. C, K, A, E, B1, B2, B6, draslík, mangan, měď, polyfenoly a spoustu vlákniny. Pomáhají bojovat s nadváhou, snižují riziko vzniku kardiovaskulárních chorob, snižují hladinu cholesterolu v krvi a krevní tlak. Pomáhají snížit riziko vzniku cukrovky 2. typu, fungují jako prebiotika a podporují tak zdravé střevní prostředí. Chrání mozek před demencí, sliznici žaludku a jsou pomocníkem při boji s astmatem.

Vlašské ořechy obsahují důležité omega-3 nenasycené mastné kyseliny, vit. E, B1, B2, B5, B6, B9, C, vápník, hořčík, železo, zinek, draslík. Mají dobrý vliv na psychiku a trávení. Udržují zdravou pokožku, nehty a vlasy, snižují krevní tlak, snižují špatný cholesterol. Působí protizánětlivě a antioxidačně, zlepšují paměť a soustředěnost, prevence Alzheimerovy choroby.

Chia semínka obsahují vápník, antioxidanty, omega 3 nenasycené mastné kyseliny, zahání pocit únavy, žízně a hladu. Jsou vhodná pro diabetiky, jelikož zpomalují proces trávení polysacharidů a to napomáhá k stálejší hladině cukru v krvi. Ovšem u některých lidí se může objevit alergie, která se projevuje nadýmáním.