Veganská bezlepková kaše z banánu a manga 

12.06.2019

V teplých dnech je tato kaše výbornou alternativou jak začít den :) Na jednu porci kaše budeme potřebovat 1 velký banán, 1/2 zralého manga, 15g kešu másla ( LiFELiKE), 1 malou lžičku prášku Maca ( já použila od značky lifefood-organic bio raw) a všechno společně rozmixujeme (já použila tyčový mixér). Na posypání pak už jen stačí pár kousků mandlí, para ořechů, kakaových bobů (Bio Grizly) a plátků kokosu.


Mango obsahuje velké množství antioxidantů a to hlavně vitamínu C, E a betakarotenu. Dále obsahuje také vitamín A, B6, mangan, měď, zinek, draslík, hořčík, sodík, vápník a fosfor. Podporuje imunitní systém a chrání tělo před volnými radikály a před stárnutím buněk. Dále podporuje obnovu sliznic a působí jako prevence i lék proti šerosleposti. Pomáhá při nespavosti, depresích, nesoustředěnosti a nervozitě. Stará se o zdravou barvu pleti, oživuje barvu a kvalitu vlasů a brání jejich vypadávání. Zvyšuje libido, pomáhá při vylučování přebytečných tekutin a tuků z těla, pomáhá při problémech se štítnou žlázou a udržuje zdravé kosti, zuby a srážlivost krve. Udržuje zdravé nervy, srdce a ovlivňuje trávení tuků, práci svalů, krevní tlak a hydrataci organismu. 

Maca peruánská neboli ,,Peruánská viagra" se užívá více než 6000 let, působí příznivě na intimní život jako afrodiziakum, podporuje fyzickou i psychickou výkonnost, přispívá k harmonizaci menstruačního cyklu a podporuje spánek. Obsahuje vit. A1, B1, B2, B6, C, E, vápník, železo, draslík, zinek, měď, fosfor a esenciální aminokyseliny.

Nepražené kakaové boby ( hořčík, síra, železo, mangan, chrom, zinek, měď ) jsou považovány za nejlepší přirozené antidepresivum:) a to díky dopaminu a serotoninu. Podporují imunitní systém.

Para ořechy obsahují vit. A, B1, B2, B3, E, D, selen, draslík, hořčík, železo, jsou úžasné pro posílení imunity, zlepšují trávení, zvyšují plodnost u mužů, podporují zdraví mozku a regeneraci tkání a cév. Obsahují bílkoviny, sacharidy a 70 procent tuků a proto rychle žluknou a je potřeba je uchovávat v chladu. 

Kokos obsahuje hodně nasycených tuků takzvaných triglyceridů, které jsou snadno stravitelné a v těle se snadno zpracují a spíše se spotřebují jako zdroj energie než aby se ukládaly na tuk.

Banán působí blahodárně na náš mozek, na soustavu nervovou, svalovou a trávicí. Je vhodný pro osoby s žaludečními vředy a nemocným žaludkem. Obsahuje vit. skupiny B, vit. A, hořčík, vápník, fosfor a draslík ten má vliv na normalizaci krevního tlaku. Obsahuje také aminokyselinu tryptofan, kterou tělo zpracovává na serotonin a ten je ,,zodpovědný,, za dobrou náladu:) Nezralé banány můžou způsobit plynatost.

Mandle jsou vhodné pro zdravou pleť, vlasy, nehty, kosti a zuby díky minerálům, které obsahují (hořčík, vápník, draslík, zinek, železo). Dále obsahují velké množství vlákniny a působí tak preventivně proti zácpám. Antioxidanty, které chrání srdce a cévy a působí proti stárnutí. Obsahují sice vysoké množství tuků, ale prospěšných, které pomáhají k udržení váhy a tělu prospívají pokud je nebudeme konzumovat pražené, solené a nebo jen ve formě ořechového másla. Trávení mandlí, které musíme rozkousat je totiž úplně jiné než trávení mandlového másla (což platí u všech ořechů jen poměr přijaté energie z ořechů v přirozené formě se u různých druhů ořechů lehce liší). Výzkumy ukazují, že pokud konzumujeme mandle v přirozené formě tak z nich přijmeme co se týká energetického příjmu pouze 70% z celkového množství, které si dáme. Ale pokud konzumujeme mandlové máslo tak naše tělo přijme veškerý energetický příjem, který například 1 lžíce mandlového másla obsahuje. 

Kešu ořechy pomáhají při anémii, regulují hladinu cholesterolu, působí jako přírodní antidepresivum. Zlepšují vzhled pokožky, pomáhají při zažívacích obtížích, snižují krevní tlak a podílejí se na tvorbě spermií. Jsou zdrojem bílkovin. Obsahují řadu vitamínů skupiny B a minerálů jako je železo, zinek, mangan, měď, hořčík, kyselinu listovou a omega-3 a 6.