Zdravý bezlepkový chléb

24.01.2020

Většina zdravých chlebů je pouze ze semínek a psyllia, ale ne všem může vyhovovat přemíra tuku v semínkách, i když se jedná o tuk zdravý. Takže jsem se snažila vymyslet alternativu, kde budou jak zdravé tuky tak i sacharidy a bílkoviny. Sice jsem chtěla původně do chlebu přidat ještě dýňový protein, ale na ten jsem nakonec zapomněla :)) Tak snad příště. Pokud chléb osolíme jen trošku můžeme na něj mazat i sladké potraviny jako například marmeládu nebo kakaovou pomazánku vytvořenou smícháním Tahini pasty, kakaa nejlépe v Bio kvalitě, nějakého sladidla (javorový sirup) a trošky vody je to velká dobrota, která je i zdravá. 

Suroviny :

  • 25g celého máku
  • 25g slunečnicových semínek
  • 25g dýňových semínek
  • 25g sezamu
  • 20g mletých lněných semínek
  • 10g Psyllia
  • 100g bezlepkových ovesných vloček (polovinu množství jsem rozmixovala a zbytek nechala vcelku)
  • 50g cizrnové mouky (Probio)
  • 50g mouky ze žlutého hrachu (Probio)
  • 5g soli (himalájská růžová)

  • 200g vody

Do mísy si odvážíme všechna semínka, přidáme mleté lněné semínko, ovesné vločky, Psyllium, sůl, mouky a všechno promícháme (můžeme přidat i různé bylinky, koření, cibuli, česnek, sušená rajčata, ořechy, olivy,..). Postupně pak přiléváme vodu a všechno promícháváme. Měla by vzniknout hmota, která se nedrolí, ale ani se příliš nelepí. Takto připravené těsto vytvarujeme do tvaru podle libosti a dáme ho na plech s pečícím papírem. Chléb pečeme ve středně vyhřáté troubě zhruba na 170°C jednu hodinu. Během pečení chléb hlídáme. Hotový chléb dáme nejlépe na mřížku vychladnout, aby se nezapařil.


Cizrnová mouka je přirozeně bezlepková a vhodná pro bezlepkovou dietu a má vysokou nutriční hodnotu. Obsahuje sacharidy, bílkoviny a vlákninu, která je prospěšná pro trávicí systém. Je bohatá na vitaminy C, B6, kyselinu listovou a železa.

Himalájská růžová sůl obsahuje 84 základních lidských živin, vápník, hořčík, draslík, měď, železo, fosfor, bor, chrom, fluor, jod, mangan, molybden, selen, zinek a ještě další. I přes veškerá pozitiva používání soli je doporučené množství max. 1 čajová lžička denně.

Sezamová semínka obsahují kvalitní bílkoviny, esenciální mastné kyseliny, minerální látky zejména železo. Jsou vhodná při chudokrevnosti, při nepravidelné menstruaci, při menopauze. Jejich konzumace je vhodná při osteoporóze, zácpě, horečce. Zlepšují imunitu a metabolismus a dovedou pomoci při psychických potížích. Působí pozitivně na srdce, cévy, vlasy a pokožku.

Slunečnicová semínka obsahují vit. E, B1, hořčík, železo, vápník. Mají vysoký obsah tuku, poměrně dost bílkovin a jen málo sacharidů. Pomáhají snižovat hladinu cholesterolu a jsou dobře stravitelná. Zlepšují elastičnost kůže, doporučují se při ekzémech, suché a popraskané kůži, posilují nehty a vlasy. Dále jsou vhodné při stresu, depresi, nespavosti a nervozitě. Diabetici je dobře snáší, jsou vhodná pro těhotné a kojící ženy, sportovce, anemiky, oslabené po nemoci. Mají antikarcinogenní účinky.

Dýňová semínka obsahují vit. E, B, fosfor, hořčík, mangan, železo, měď a fytosteroly, které dokážou snížit hladinu cholesterolu. Zlepšují spánek a předchází depresím. Jsou bohatá na zinek a chrání tak tělo před osteoporózou. Zmírňují zánět při artritidě, působí proti parazitům a tasemnicím, jsou dobrá pro zdraví prostaty. Působí také proti akné, zlepšují kvalitu vlasů i nehtů.

Ovesné vločky  (bez lepku) jsou jednou z nejznámějších potravin zdravé stravy. Obsahují např. vit. B, E, zinek, draslík, hořčík, lecitin, železo, sacharidy, tuky a bílkoviny. Jsou lehce stravitelné a regulují cholesterol a glukózu v krvi. Pomáhají snižovat krevní tlak a blahodárně působí na nervovou soustavu a tlumí činnost štítné žlázy.

Psyllium je druh vlákniny, která je rozpustná ve vodě a prochází trávicím traktem aniž by se rozložila a vstřebala. Pomáhá léčit zácpu a průjem a pozitivně působí na hladinu krevního cukru či cholesterolu a pomáhá při hubnutí. Působí jako prebiotikum.

Mouka ze žlutého hrachu má podobné složení jako hrách žlutý,  obsahuje vit. A, B, velké množství bílkovin, komplexních sacharidů a vlákniny. S kombinací obilovin se aminokyselinové spektrum bílkovin hrachu dorovnává a poskytuje tak plnohodnotné bílkoviny

Mák je bohatým zdrojem minerálních látek především vápníku. Pak také manganu, hořčíku a fosforu, vit. E, B je vydatným zdrojem vlákniny a kvalitních bílkovin.

Lněná semínka obsahují vit. B, C, E, železo, draslík, vápník, hořčík, velmi důležité omega 3 nasycené mastné kyseliny, které mají vliv na fyzické i psychické zdraví. Čistí trávicí soustavu, hlavně tlusté střevo. Působí proti bakteriím, virům, plísním pomáhají bojovat s cukrovkou a zbavují tělo škodlivin. Pro těhotné maminky můžou být pomocníkem při uvolňování porodních cest. Ovšem je velmi důležité jak je konzumujeme. Pokud semínka nerozdrtíme nebo nerozmixujeme tak naším tělem projdou bez užitku. Lněná semínka obsahují bílkoviny, sacharidy a tuky (zhruba 37 procent), a proto se rozemletá semínka rychle kazí. Připravujeme je vždy nejlépe čerstvá.